Prep football: Week 7 schedule

Prep football: Week 7 schedule

Thursday, October 6th

CITY

MARINE LEAGUE

Narbonne at Carson, 7:30 p.m.

SOUTHERN SECTION

BIG WEST – UPPER LEAGUE

Corona Centennial at Eastvale Roosevelt, 7 p.m.

CAMINO REAL LEAGUE

St. Monica at Salesian, 7 p.m.

CITRUS BELT LEAGUE

Redlands East Valley at Beaumont, 7 p.m.

DEL RIO LEAGUE

Whittier at California, 7 p.m.

EMPIRE LEAGUE

La Palma Kennedy at Tustin, 7 p.m.

GARDEN GROVE LEAGUE

Garden Grove Santiago vs. Westminster La Quinta at Bolsa Grande, 6:30 p.m.

Loara vs. Los Amigos at Garden Grove, 7 p.m.

GATEWAY LEAGUE

Paramount at Warren, 7 p.m.

GOLDEN LEAGUE

Littlerock at Palmdale, 7 p.m.

INLAND VALLEY LEAGUE

Hemet at Moreno Valley, 7:30 p.m.

IVY LEAGUE

Heritage at Temescal Canyon, 7:30 p.m.

Orange Vista at Elsinore, 7 p.m.

Rancho Verde at Riverside North, 7:30 p.m.

MISSION VALLEY LEAGUE

El Monte at Arroyo, 7 p.m.

Mountain View at Rosemead, 7 p.m.

South El Monte at Gabrielino, 7 p.m.

MOJAVE RIVER LEAGUE

Apple Valley at Sultana, 7:30 p.m.

Hesperia at Oak Hills, 7:30 p.m.

MONTVIEW LEAGUE

Gladstone vs. Azusa at Citrus College, 7 p.m.

MOUNTAIN VALLEY LEAGUE

Indian Springs at Pacific, 7:30 p.m.

ORANGE LEAGUE

Magnolia at Western, 7 p.m.

ORANGE COAST LEAGUE

Santa Ana Calvary Chapel vs. Orange at El Modena, 7 p.m.

PIONEER LEAGUE

West Torrance vs. Lawndale at Hawthorne, 7 p.m.

RIVER VALLEY LEAGUE

La Sierra at Ramona, 7:30 p.m.

SKYLINE LEAGUE

Riverside Notre Dame at Arroyo Valley, 7 p.m.

SUNBELT LEAGUE

Vista del Lago at Paloma Valley, 7 p.m.

SUNSET LEAGUE

Los Alamitos vs. Corona del Mar at Newport Harbor, 7 p.m.

NONLEAGUE

Cerritos vs. Gahr at Artesia, 7 p.m.

Glendale at Sierra Vista, 7 p.m.

San Gorgonio vs. Summit at Miller, 7:30 p.m.

8 MAN

SOUTHERN SECTION

NONLEAGUE

Grace Brethren at Flintridge Prep, 6 p.m.

Friday, October 7th

CITY

CENTRAL LEAGUE

Bernstein at Roybal, 7 p.m.

Contreras at Mendez, 4 p.m.

Hollywood at Belmont, 4 p.m.

COLISEUM LEAGUE

Crenshaw vs. King/Drew at Los Angeles Southwest College, 7:30 p.m.

Dorsey at Hawkins, 7:30 p.m.

Fremont at Locke, 7:30 p.m.

EAST VALLEY LEAGUE

Chavez at North Hollywood, 7:30 p.m.

Grant at Monroe, 7:30 p.m.

Sun Valley Poly at Verdugo Hills, 7 p.m.

EASTERN LEAGUE

Bell at Garfield, 7:30 p.m.

Legacy at Los Angeles Roosevelt, 7 p.m.

South East at Huntington Park, 7 p.m.

EXPOSITION LEAGUE

Manual Arts at Maywood CES, 7:30 p.m.

Marquez at Santee, 7 p.m.

MARINE LEAGUE

Gardena at San Pedro, 7:30 p.m.

METRO LEAGUE

Los Angeles Jordan at Washington, 7:30 p.m.

New Designs Watts at Dymally, 7 p.m.

Rancho Dominguez at University Pathways, 4:30 p.m.

NORTHERN LEAGUE

Los Angeles Marshall at Lincoln, 7:30 p.m.

Los Angeles Wilson at Eagle Rock, 7:30 p.m.

SOUTHERN LEAGUE

Los Angeles at Angelou, 7 p.m.

West Adams at Rivera, 7 p.m.

VALLEY MISSION LEAGUE

Reseda at Panorama, 7:30 p.m.

Sylmar at Canoga Park, 7:30 p.m.

Van Nuys at San Fernando, 7:30 p.m.

WEST VALLEY LEAGUE

El Camino Real at Chatsworth, 7 p.m.

Granada Hills at Birmingham, 7 p.m.

Taft at Cleveland, 7 p.m.

WESTERN LEAGUE

Fairfax at Los Angeles University, 7:30 p.m.

Los Angeles Hamilton at Palisades, 7:30 p.m.

Westchester at Venice, 7:30 p.m.

NONLEAGUE

Franklin at Granada Hills Kennedy, 7:30 p.m.

SOUTHERN SECTION

ALMONT LEAGUE

Alhambra at Keppel, 7 p.m.

San Gabriel at Montebello, 7 p.m.

Schurr at Bell Gardens, 7 p.m.

ANGELUS LEAGUE

Crespi at Loyola, 7 p.m.

St. Francis at Cathedral, 7 p.m.

St. Paul vs. Paraclete at Antelope Valley College, 7 p.m.

BASELINE LEAGUE

Chino Hills at Damien, 7 p.m.

Rancho Cucamonga at Etiwanda, 7 p.m.

BAY LEAGUE

Mira Costa at Palos Verdes, 3 p.m.

Peninsula at Santa Monica, 7 p.m.

Redondo at Culver City, 7 p.m.

BIG WEST – LOWER LEAGUE

Corona at Great Oak, 7 p.m.

King at Corona Santiago, 7 p.m.

Murrieta Mesa at Temecula Valley, 7 p.m.

BIG WEST – UPPER LEAGUE

Chaparral at Vista Murrieta, 7 p.m.

Norco at Murrieta Valley, 7 p.m.

CAMINO REAL LEAGUE

Bosco Tech vs. Verbum Dei at SITE TBA, 7 p.m.

Cantwell-Sacred Heart at Mary Star, 3 p.m.

CANYON LEAGUE

Camarillo at Thousand Oaks, 7 p.m.

Newbury Park at Agoura, 7 p.m.

Royal at Moorpark, 7 p.m.

CHANNEL LEAGUE

Channel Islands at Santa Barbara, 7 p.m.

Oxnard at Rio Mesa, 7 p.m.

San Marcos at Dos Pueblos, 7 p.m.

Ventura at Buena, 7 p.m.

CITRUS BELT LEAGUE

Cajon at Citrus Valley, 7 p.m.

Redlands at Yucaipa, 7 p.m.

CITRUS COAST LEAGUE

Hueneme at Santa Paula, 7 p.m.

Nordhoff at Fillmore, 7 p.m.

COTTONWOOD LEAGUE

Anza Hamilton at Maranatha, 7 p.m.

Bermuda Dunes Desert Christian at Santa Rosa Academy, 7 p.m.

Whittier Christian at Vasquez, 7 p.m.

DEL REY LEAGUE

St. Anthony at La Salle, 7 p.m.

St. Genevieve at St. Pius X-St. Matthias, 7 p.m.

DEL RIO LEAGUE

Santa Fe at El Rancho, 7 p.m.

DESERT EMPIRE LEAGUE

La Quinta at Palm Springs, 7 p.m.

Rancho Mirage at Shadow Hills, 7 p.m.

Xavier Prep at Palm Desert, 7 p.m.

DESERT SKY LEAGUE

Adelanto at Barstow, 7 p.m.

Silverado vs. Granite Hills at Apple Valley, 7 p.m.

DESERT VALLEY LEAGUE

Banning at Cathedral City, 7 p.m.

Coachella Valley vs. Twentynine Palms at Twentynine Palms JHS, 7 p.m.

Desert Hot Springs at Desert Mirage, 7 p.m.

Yucca Valley at Indio, 7 p.m.

EMPIRE LEAGUE

Garden Grove Pacifica vs. Cypress at Western, 7 p.m.

Placentia Valencia at Crean Lutheran, 7 p.m.

FOOTHILL LEAGUE

Golden Valley at Canyon Country Canyon, 7 p.m.

Saugus vs. Hart at College of Canyons, 7 p.m.

West Ranch at Valencia, 7 p.m.

FREEWAY LEAGUE

Sonora at Fullerton, 7 p.m.

Sunny Hills at La Habra, 7 p.m.

Troy at Buena Park, 7 p.m.

GARDEN GROVE LEAGUE

Rancho Alamitos at Bolsa Grande, 7 p.m.

GATEWAY LEAGUE

Dominguez at Downey, 7 p.m.

La Mirada vs. Mayfair at Bellflower, 7 p.m.

GOLDEN LEAGUE

Eastside at Quartz Hill, 7 p.m.

Highland at Antelope Valley, 7 p.m.

Knight at Lancaster, 7 p.m.

INLAND VALLEY LEAGUE

Valley View at Canyon Springs, 7 p.m.

IRONWOOD LEAGUE

Heritage Christian at Aquinas, 7 p.m.

Ontario Christian at Cerritos Valley Christian, 7 p.m.

MANZANITA LEAGUE

California Military at St. Jeanne de Lestonnac, 3 p.m.

Temecula Prep at Silver Valley, 7 p.m.

MARMONTE LEAGUE

Calabasas at Simi Valley, 7 p.m.

Oaks Christian vs. Bishop Diego at Santa Barbara CC, 7 p.m.

St. Bonaventure at Westlake, 7 p.m.

MESQUITE LEAGUE

Arrowhead Christian at Linfield Christian, 7 p.m.

Capistrano Valley Christian at Western Christian, 7 p.m.

MID-CITIES LEAGUE

Bellflower vs. Firebaugh at Lynwood, 7 p.m.

Lynwood at Norwalk, 7 p.m.

MIRAMONTE LEAGUE

Garey at Bassett, 7 p.m.

La Puente at Ganesha, 7 p.m.

MISSION LEAGUE

Alemany at Sierra Canyon, 7 p.m.

Bishop Amat at Gardena Serra, 7 p.m.

Sherman Oaks Notre Dame at Chaminade, 7 p.m.

MOJAVE RIVER LEAGUE

Ridgecrest Burroughs at Serrano, 7 p.m.

MONTVIEW LEAGUE

Duarte vs. Workman at La Puente, 7 p.m.

MOORE LEAGUE

Compton at Long Beach Jordan, 7 p.m.

Long Beach Poly at Long Beach Wilson, 7 p.m.

Millikan at Lakewood, 7 p.m.

MOUNTAIN PASS LEAGUE

Citrus Hill at Liberty, 7 p.m.

Perris at West Valley, 7 p.m.

Tahquitz at San Jacinto, 7 p.m.

MOUNTAIN VALLEY LEAGUE

Jurupa Valley at San Bernardino, 7 p.m.

Rubidoux at Miller, 7 p.m.

OCEAN LEAGUE

Compton Centennial vs. Inglewood at Coleman Stadium (Inglewood), 7 p.m.

Leuzinger at Beverly Hills, 7 p.m.

Morningside at Hawthorne, 7 p.m.

ORANGE LEAGUE

Anaheim at Century, 7 p.m.

Santa Ana Valley vs. Savanna at Glover Stadium, 7 p.m.

ORANGE COAST LEAGUE

Estancia vs. Saddleback at Segerstrom, 7 p.m.

Santa Ana at Costa Mesa, 7 p.m.

PACIFIC – UPPER LEAGUE

Arcadia vs. Burbank at Burbank Burroughs, 7 p.m.

Burbank Burroughs at Pasadena, 7 p.m.

Crescenta Valley at Muir, 7 p.m.

PIONEER LEAGUE

North Torrance at South Torrance, 7 p.m.

Torrance at El Segundo, 7 p.m.

RIO HONDO LEAGUE

La Canada at Monrovia, 7 p.m.

Pasadena Poly at San Marino, 7 p.m.

Temple City at South Pasadena, 7 p.m.

RIVER VALLEY LEAGUE

Arlington at Norte Vista, 7 p.m.

Hillcrest vs. Patriot at Rubidoux, 7 p.m.

SKYLINE LEAGUE

Bloomington at Fontana, 7 p.m.

Colton at Rialto, 7 p.m.

SUNSET LEAGUE

Edison at Newport Harbor, 7 p.m.

Fountain Valley at Huntington Beach, 7 p.m.

TRINITY LEAGUE

JSerra vs. Santa Margarita at Saddleback College, 7 p.m.

Servite vs. Orange Lutheran at Orange Coast College, 7 p.m.

St. John Bosco vs. Mater Dei at Santa Ana Stadium, 7 p.m.

NONLEAGUE

Aliso Niguel at Capistrano Valley, 7 p.m.

Anaheim Canyon vs. Villa Park at El Modena, 7 p.m.

Brea Olinda vs. El Dorado at Placentia Valencia, 7 p.m.

Carpinteria vs. Hoover at Glendale HS, 7 p.m.

Carter at Jurupa Hills, 7 p.m.

Claremont vs. Covina at Covina District Field (Covina), 7 p.m.

Esperanza at Yorba Linda, 7 p.m.

Glenn at Garden Grove, 7 p.m.

Grand Terrace at Eisenhower, 7 p.m.

Laguna Hills vs. Beckman at Tustin, 7 p.m.

Marina at Charter Oak, 7 p.m.

Montclair at Pioneer, 7 p.m.

Northwood at Irvine University, 7 p.m.

Portola at Dana Hills, 7 p.m.

Rim of the World at Kaiser, 7 p.m.

South Hills at Don Lugo, 7 p.m.

Tesoro at Trabuco Hills, 7 p.m.

Westminster at Artesia, 7 p.m.

Woodbridge at Irvine, 7 p.m.

INTERSECTIONAL

La Mesa Helix at Mission Viejo, 7 p.m.

8 MAN

CITY

CITY LEAGUE

Sotomayor vs. USC Hybrid at Rancho Cienega Park, 7 p.m.

Torres at Animo Robinson, 7 p.m.

VALLEY LEAGUE

Fulton vs. North Valley Military Institute at Valley Oaks CES, 7 p.m.

SOUTHERN SECTION

AGAPE LEAGUE

Hesperia Christian vs. Academy of Careers & Exploration at Helendale Community Park (Helendale), 7 p.m.

University Careers and Sports Academy at Lucerne Valley, 7 p.m.

COAST VALLEY LEAGUE

San Luis Obispo Classical Academy at Coast Union, 7 p.m.

LIBERTY LEAGUE

Milken at Lancaster Baptist, 2 p.m.

MAJESTIC LEAGUE

Southlands Christian at Cornerstone Christian, 7 p.m.

TRI-COUNTY PREMIER LEAGUE

CSDR vs. United Christian at Rancho Cucamonga, 7 p.m.

INTERSECTIONAL

Lone Pine at Sage Hill, 7 p.m.

New Designs University Park at Malibu, 6:30 p.m.

Trona vs. Noli Indian at Soboba Oaks Ranch (San Jacinto), 6 p.m.

Saturday, October 8th

SOUTHERN SECTION

GOLD COAST LEAGUE

Viewpoint at Campbell Hall, 6 p.m.

IRONWOOD LEAGUE

Village Christian vs. Big Bear at Big Bear MS, 1:30 p.m.

MESQUITE LEAGUE

Riverside Prep vs. Trinity Classical Academy at College of Canyons, 6 p.m.

NONLEAGUE

El Modena vs. Foothill at Tustin, 7 p.m.

Rancho Christian vs. Riverside Poly at King, 7 p.m.

8 MAN

SOUTHERN SECTION

COAST VALLEY LEAGUE

Coastal Christian vs. Cuyama Valley at Richardson Park (New Cuyama), 7 p.m.

LIBERTY LEAGUE

Lancaster Desert Christian vs. Santa Clarita Christian at Canyon Country Canyon, 5:30 p.m.

MAJESTIC LEAGUE

California Lutheran vs. Calvary Baptist at Damien, 2 p.m.

TRI-COUNTY PREMIER LEAGUE

Desert Chapel vs. Downey Calvary Chapel at Downey, 6 p.m.

NONLEAGUE

Avalon at Santa Clara, 12:15 p.m.

Cate at Chadwick, 2 p.m.

Faith Baptist vs. Leadership Military at Vista del Lago, 1 p.m.

Rolling Hills Prep at Villanova Prep, 2 p.m.

INTERSECTIONAL

El Cajon Foothills Christian vs. Hillcrest Christian at Oaks Christian, 1 p.m.

About Charles 51207 Articles
Charles writes for the Headline column of the website. He has done major in English, and a having a diploma in Journalism. He has worked for more than 1.5 years in a media house. Now, he joined our team as a contributor for covering the latest US headlines. He is smart both by him looks and nature. He is very good with everyone in the team.